Zdrowa sierść kota

Koty to wyjątkowo urodziwe zwierzaki. Zależnie od rasy mogą mieć krótkie lub długie futro. O to drugie musimy szczególnie zadbać, aby się nie plątało, gdyż poplątane futerko nie tylko sprawia kotu dyskomfort, ale również może doprowadzić do groźniejszych sytuacji.

Koty ras długowłosych
Te koty najbardziej posiadają pielęgnacji, gdyż ich sierść jest wyjątkowo długa, a tym samym musi być regularnie czesana i wymaga dodatkowej pielęgnacji środkami do sierści. Pod tym względem kot Perski jest najbardziej wymagającą rasą. Mają one bardzo dużo podszerstka, a futro jest długie, puszyste gęste. Sprawia to, że muszą być codziennie szczotkowane. Inne rasy długowłose, takie jak Maine Coon czy kot Norweski Leśny nie są aż tak wymagające, gdyż ich sierść nie plącze się, a tym samym szczotkowanie dwa razy w tygodniu jest wystarczające.

Właściwe żywienie to podstawa
Jeżeli chcemy, aby futro naszego kota było pełne blasku, aksamitne w dotyku i dobrze odżywione, musimy zapewnić kotu właściwą dietę. Warto zadbać o to, aby w diecie kota nie zabrakło witaminy H czyli biotyny, aminokwasów, cynku oraz kwasów tłuszczowych. Obecnie na rynku są specjalne karmy przeznaczone do konkretnych ras, które wpływają na zdrowie naszych pupili, ich wzrost, trawienie czy piękne futro. W swoim składzie mają wszystkie niezbędne składniki pokrywające zapotrzebowanie na nie przez konkretną rasę. Musimy pamiętać, żeby kotom długowłosym regularne podawać pasty odkłaczające. Zgromadzone w jelitach futro może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji zamknięcia jego światła, a w rezultacie do konieczności pilnej konsultacji z lekarzem weterynarii. Obserwacja sierści również dużo może nam powiedzieć o stanie zdrowia naszego pupila, gdyż matowa, sfilcowana czy wypadająca sierść może być oznaką braku składników odżywczy, jak również poważniejszych chorób.

Sposób pielęgnacji
Futro kota długowłosego regularnie należy szczotkować za pomocą miękkiej szczotki, grzebienia lub zgrzebła. Żeby ułatwić rozczesywanie warto futro kota posypywać specjalnie do tego celu przeznaczonym pudrem. Kotów z reguły nie kąpiemy, gdyż większość z nich nie lubi wody, ale w przypadku, kiedy sierść jest bardzo zanieczyszczona, czasami bywa taka konieczność.


 

Zobacz również

Kategorie
Galeria
O serwisie

Na naszej stronie znajdziesz ciekawostki o kotach oraz porady jak o nie dbać, aby były zawsze zdrowe. Zapraszamy do czytania :)

KONTAKT

Mail: kontakt@berkano-koty.pl
Tel: 803 453 003
Adres: Rynek 49, Wrocław