Królik w domu

Króliki to bardzo delikatne zwierzęta i potrzebują odpowiedniej karmy, żeby utrzymać je we właściwej formie przez całe życie. Jeżeli wpadliśmy na pomysł kupna tego uszatego przyjaciela, będziemy musieli wiedzieć, jak o niego właściwie zadbać i odpowiednio go odżywiać. Co zatem musimy wiedzieć o zdrowym żywieniu królika?

Zielenina to podstawa
Królik jest to zwierzę roślinożerne. Nie zjada korzeni, a głównie zielone części roślin, dlatego też chętnie skorzystać z przyniesionych do domu liści, gałązek czy trawy. Królik cały czas musi coś jeść, dlatego w jego klatce nigdy ni powinno zabraknąć świeżej zieleniny. Oprócz wymienionych wyżej królik powinien również dostawać warzywa, a najbardziej lubi świeżą marchewkę oraz liście cykorii. Dodatkowo królik zjadając gałązki czy świeże marchewki ściera zęby, dzięki czemu nie dojdzie do przerostu siekaczy. Do klatki możemy również wkładać trochę siana lub słomy, ale w niedużych ilościach, gdyż są one tuczące, ale króliki chętnie je jedzą na dokładkę.

Dodatkowa karma
Oprócz zieleniny możemy królikowi zapewnić również gotowe pełnoporcjowe pokarmy, które znajdziemy w każdym sklepie zoologicznym. Zawierają one komplet ziaren zbóż, jak również zawierają warzywa, zioła oraz błonnik, co odpowiednio wpływa na trawienie. Każda mieszanka zawiera mieszaninę składników mineralnych oraz witamin, które są niezbędne do utrzymania zwierzaka w dobrej kondycji. W sklepach możemy również kupić dla królików specjalne, smakowe kolby, które możemy zawiesić na prętach klatki. Są one dodatkiem do pożywienia i mają wzbogacić dietę królika, jak również zadbać o prawidłowe ścieranie się zębów.

Stały dostęp do wody
Ważne jest zapewnienie naszemu pupilowi stałego dostępu do wody, gdyż tylko w ten sposób zwierzak nam się nie odwodni. Lepsze będą zdecydowanie poidełka kulkowe, których zwierzak nie będzie miał możliwość przewrócić, jednak nauka korzystania z nich może królikowi zająć nieco czasu. Woda ustawiona w miseczce może nie być dobrym pomysłem, gdyż nie tylko może zostać przez zwierzaka przewrócona, ale również woda może zostać zanieczyszczona odchodami czy niezjedzonym pokarmem.

Zobacz również

Kategorie
Galeria
O serwisie

Na naszej stronie znajdziesz ciekawostki o kotach oraz porady jak o nie dbać, aby były zawsze zdrowe. Zapraszamy do czytania :)

KONTAKT

Mail: kontakt@berkano-koty.pl
Tel: 803 453 003
Adres: Rynek 49, Wrocław