Hodujemy pająka

Pająki często budzą odrazę oraz strach. Są jednak osoby, które się nimi fascynują i chciałyby posiadać taki okaz we własnym mieszkaniu. Jeżeli jesteś jedną z tych osób podpowiadamy, co musisz wiedzieć, aby zapewnić swojemu przyszłemu pupilowi odpowiednie warunki do życia.

Jakiego pająka wybrać?
W pierwszej kolejności trzeba wiedzieć, że na świecie istnieje ponad 40 tysięcy gatunków pająków. Nie wszystkie jednak nadają się do hodowli. Do tej przeznaczone są gatunki, które nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla osób oraz innych zwierząt. Tutaj najlepszym wyborem będzie zakup ptasznika z naziemnych gatunków. Są to najbardziej popularne pająki w hodowli, gdyż nie są wymagające, są spokojne i bezpieczne. Są wprawdzie jadowite, jednak w przypadku ugryzienia głównym objawem jest bardzo silny ból w miejscu ukąszenia. W większości jednak wypadków, zamiast ugryźć ptaszniki te wyczesują z odwłoka włoski, które kierują w stronę intruza, co może przyczynić się do podrażnienia oczu.

Czym karmić?
Ptaszniki nie są wybredne, jak również nie potrzebują zbyt dużo pożywienia do życia. W pierwszym roku życia pająki karmimy jedynie 2 razy w tygodniu, a w kolejnych latach wystarczy podawać im pożywienie raz na tydzień. Musimy jednak pamiętać, że podczas wylinki nie karmimy pająków. Niezjedzony pokarm czy świeżo włożone owady mogą być zagrożeniem dla tego stawonoga. Jeżeli chodzi o rodzaj pokarmu to najlepiej jest kupować w specjalistycznych sklepach świerszcze, szarańczę, larwy drewnojadów oraz karaczany. Zminimalizujemy ryzyko zarażenia się pająka różnego rodzaju pasożytami, co może się zdarzyć po przyniesieniu do domu owadów własnoręcznie upolowanych na pobliskiej łące.

Gdzie trzymać?
Najlepszym rozwiązaniem jest terrarium o dużej wilgotności powietrza (nawet 75-80%), temperaturze około 25 st.C i podłożu o głębokości ok 3 cm. Wielkość nie ma aż tak dużego znaczenia, gdyż nawet bardzo dużym pająkom wystarczy terrarium o wielkości 50 cm x 40 cm x 30 cm. Jeżeli chodzi o wystrój wnętrza możemy sobie darować wszelkiego rodzaju roślinki, gdyż naszemu ptasznikowi na pewno się one nie spodobają i sam się ich pozbędzie. Musimy mu jedynie zapewnić domek, w którym będzie czuł się komfortowo i bezpiecznie. 

Zobacz również

Kategorie
Galeria
O serwisie

Na naszej stronie znajdziesz ciekawostki o kotach oraz porady jak o nie dbać, aby były zawsze zdrowe. Zapraszamy do czytania :)

KONTAKT

Mail: kontakt@berkano-koty.pl
Tel: 803 453 003
Adres: Rynek 49, Wrocław