Tworzymy tor przeszkód dla psa

Agility to coraz bardziej popularna dyscyplina sportu dla psów, która jest praktykowana na całym świecie. Żeby pies mógł wystartować na tego typu zawodach trzeba go odpowiednio do tego przygotować.

Rodzaje przeszkód
Na początku musimy się zapoznać z rodzajami przeszkód, które możemy spotkać na zawodach agility.
Slalom – są to tyczki, które są oddalone od siebie na odległość ok. 60 cm. Jest ich z reguły od 8-12. Jest to podstawowy rodzaj przeszkód dostępny na zawodach Agility, które piesek musi pokonać slalomem, na zmianę od lewej i prawej strony.
Stacjonata – jest to prosta przeszkoda do pokonania, w postaci poziomo ustawionej poprzeczki położonej na dwóch, pionowych słupkach. Zależnie od wielkości psa ma odpowiedną wysokość (dla małych do 35 cm, natomiast dla dużych do 65 cm)
Huśtawka – Jak sama nazwa wskazuje, jest to huśtawka funkcjonująca identycznie jak te, na placu zabaw. Pies wchodzi na platformę umieszczoną na ziemi, a następnie musi przejść do jej końca z tym, że w pewnym momencie huśtawka zaczyna się przechylać na stronę, po której znajduje się pies.
Stół – Jest to podest, na którym sprawdzane jest posłuszeństwo psa. Tu pies musi wskoczyć i pozostać na nim przez określony czas.
Tunel – to najciekawsza przeszkoda dla psów, gdyż zwierzak musi przebiec przez jej środek. Niektóre tunele są ustawione na wprost i są złożone z części sztywnej (wlotu) i części materiałowej (przez którą pies musi się przedostać), jak również mogą być ułożone w kształcie litery „U”.

Kupić czy zrobić samemu?
W wielu sklepach mamy dostępne już gotowe przeszkody, jednak mogą one dość sporo kosztować. Wystarczy jednak trochę inwencji twórczej oraz trochę czasu, i sami możemy wykonać niektóre przeszkody.
Nie musimy na pewno kupować od razu tyczek do slalomu, gdyż możemy w sklepach ogrodniczych kupić bambusowe tyczki i wbić je po prostu w ziemie.
Do wykonania huśtawki możemy użyć pniaka, na którym zamontujemy długą deskę, a do wykonania stacjonaty patyki znalezione w lesie.
W przypadku podestu możemy wykorzystać każde niemal miejsce na naszym podwórku kładąc deskę, płytę czy nawet koc i ucząc naszego pupila posłuszeństwa i pozostania w tym miejscu określony czas.

Zobacz również

Kategorie
Galeria
O serwisie

Na naszej stronie znajdziesz ciekawostki o kotach oraz porady jak o nie dbać, aby były zawsze zdrowe. Zapraszamy do czytania :)

KONTAKT

Mail: kontakt@berkano-koty.pl
Tel: 803 453 003
Adres: Rynek 49, Wrocław