Kupujemy chomika

Jednym z najpopularniejszych zwierząt domowych jest właśnie chomik. To małe, puchate, miłe zwierzątko jest prawie bezproblemowe i jest ulubieńcem prawie wszystkich dzieci. Jeżeli w naszym domu ma pojawić się malutki chomik, musimy wiedzieć, jakiego chomika wybrać oraz jak przygotować się na jego przybycie.

Wybieramy chomika
Wbrew pozorom nie będzie łatwo się zdecydować, gdyż mamy wybór między chomikiem Dżungarskim, Roborowskiego oraz Syryjskim. Mimo tego, że ten ostatni jest najpopularniejszy i najczęściej wybierany jako domowe zwierzątko, powinniśmy też coś wiedzieć o pozostałych dwóch gatunkach.

Chomik Dżungarski
Tego chomika bardzo łatwo jest rozpoznać, gdyż posiada on ciemną pręgę, która przechodzi wzdłuż całego kręgosłupa. Występuje w kilku rodzajach kolorystycznych (pomarańczowy, karmelowy, szafirowy i naturalny) oraz kilku wzorach (łaciaty, przyciemniany, perłowy, z białym brzuszkiem). Samiczki mają długość ciała około 7-8 cm, natomiast samce ok 10-11 cm.

Chomik Roborowskiego
Jest to najmniejszy chomik z przestawionych tutaj gatunków, ale najbardziej ruchliwy. Jego długość ciała dochodzi do ok 6-9 cm, dlatego nie jest też polecany dla małych dzieci. Umaszczenie tego chomiczka zmienia się zależnie odpory roku i przybiera odcień szary zimą oraz czerwonawy latem.

Chomik Syryjski
Jest to największy proponowany chomik, najbardziej popularny oraz najsympatyczniejszy. Ma on długość ciała dochodzącą nawet do 15-18 cm. Barwa futra jest bardzo różnorodna i może przybierać kolory złotobrązowe, łaciate, szare czy czarne. Mogą mieć również krótki, oraz długi włos.

Domek dla chomika
Chomki lubią się przemieszczać, dlatego powinny mieć sporą, dwupiętrową klatkę. Dół klatki powinien posiadać kuwetkę o wielkości 80 x 60 cm wyścieloną wiórkami, natomiast w przypadku chomika Roborowskiego wysypaną piaskem. W klatce powinien się również znaleźć kołowrotek oraz domek, w którym chomik będzie mógł się schować.

Czym karmić chomika
Bez względu na to, którego chomika wybierzemy, powinniśmy zapewnić mu urozmaiconą dietę bogatą w mieszankę ziaren, owoców i warzyw oraz świeżej wody. Jeżeli nie chcemy odwiedzać co jakiś czas weterynarza z powodu przerostu siekaczy musimy również zapewnić zwierzakowi twarde przedmioty do gryzienia i systematycznego ścierania zębów, jak na przykład gałązki z drzew, które znajdziemy w lesie.

Zobacz również

Kategorie
Galeria
O serwisie

Na naszej stronie znajdziesz ciekawostki o kotach oraz porady jak o nie dbać, aby były zawsze zdrowe. Zapraszamy do czytania :)

KONTAKT

Mail: kontakt@berkano-koty.pl
Tel: 803 453 003
Adres: Rynek 49, Wrocław