Kot na dworze

Koty nie lubią być zamknięte w pomieszczeniach, dlatego ja tylko zamkniemy jakieś drzwi, z reguły za moment usłyszymy dochodzące spod nich miauczenie. Warto więc pomyśleć o wypuszczaniu kotów na dwór. Zwierzaki na pewno sobie poradzą. Musimy tylko w ogrodzie zapewnić im bezpieczne schronienie, w którym schowają się w przypadku niesprzyjającej pogody.

Kocie upodobania
Zanim zajmiemy się wyborem domku czy budki musimy poznać kocie zachcianki. Koty to w większość wypadków piecuchy i nie lubią, jak jest im zimno, dlatego też wybierana przez nas budka musi być przede wszystkim ciepła i posiadająca dach. Co do wielkości to kotom nie przeszkadza mała wnęka, gdyż położą się nawet w pudełku mniejszym od siebie, więc wielkość domku to sprawa drugorzędna. Koty jednak lubią się wspinać, więc domek przeznaczony dla nich powinien posiadać co najmniej dwa piętra. Jeżeli nie chcemy, aby nasze ogrodowe meble były szybko zniszczone, powinniśmy kotu zapewnić na zewnątrz również drapak.

Co wybrać?
Na rynku mamy do wyboru bardzo dużą ilość budek. Musimy jednak pamiętać, że zwracamy uwagę tylko na te, które są przeznaczone do postawienia w ogrodzie. Budki materiałowe czy pokryte pluszem nie spełnią swojego zadania, gdyż szybko przesiąkną wilgocią, a co za tym idzie, szybko się zniszczą, a kot raczej nie będzie zadowolony. Zajmijmy się więc podstawowymi rodzajami domków dla kotów:
Budki: Są to po prostu drewniane lub plastikowe, nieduże kwadratowe lub okrągłe pomieszczenia dla kotów. Posiadają dach płaski lub spadzisty pokryty najczęściej papą bitumiczną, która chroni dach przed przeciekaniem. Budki takie posiadają zdejmowany dach, co pomaga w utrzymaniu porządku.

Czytaj również: Sfinks kanadyjski - żywienie, cena oraz opis rasy >>

Domki: Przypominają one domki letniskowe dla ludzi, jednak w znacznym pomniejszeniu. Mogą posiadać kilka pięter (na zewnątrz, lub w środku), dzięki czemu koty mogą się wspinać, położyć na wyższym piętrze i podziwiać otoczenie. Domki są również, tak jak budki, odporne na warunki środowiska, jednak to, co je różni to bardzo różnorodny, często elegancki wygląd.

A może zrobić samemu?
Budki czy domki mogą być dość drogie, dlatego warto pomyśleć, czy nie wykonać takiej budki własnoręcznie, wykorzystując w tym celu styropian, folię oraz taśmę samoprzylepną.


 

Zobacz również

Kategorie
Galeria
O serwisie

Na naszej stronie znajdziesz ciekawostki o kotach oraz porady jak o nie dbać, aby były zawsze zdrowe. Zapraszamy do czytania :)

KONTAKT

Mail: kontakt@berkano-koty.pl
Tel: 803 453 003
Adres: Rynek 49, Wrocław