Szynszyla w domu

Szynszyla to bardzo delikatne zwierzątko. Bardzo przypomina wiewiórkę i przez niektóre osoby jest nawet z nią mylona. Jest to zwierzątko coraz bardziej popularne w domach, gdyż jest puchate, miłe, sympatyczne i łatwe w utrzymaniu. Jak się jednak szynszylą zajmować, aby cały czas żyła w dobrym zdrowiu?

Gdzie trzymać?
Szynszyla to ruchliwe i bardzo zwinne zwierzątko. W domu szybko schowa nam się w jakimś zakamarku, gdzie ciężko będzie ją potem znaleźć. Najlepszym miejscem dla szynszyli będzie zatem dość duża klatka z kuwetką wysypana żwirkiem, granulatem lub specjalnymi wiórkami przeznaczonymi dla szynszyli. Dodatkowo powinniśmy przygotować specjalny pojemnik, który będzie wypełniony piaskiem (szynszyle bardzo lubią w nim brać kąpiele). Szynszyle są dodatkowo bardzo skoczne, dlatego klatka powinna się składać co najmniej z kilku pięter. Musimy również pamiętać, aby pręty nie były zbyt daleko oddalone od siebie, bo inaczej zwierzątko mogłoby zrobić sobie krzywdę. W klatce warto zapewnić szynszyli miejsce do spania. Najbardziej odpowiedni będzie domek, w którym szynszyla będzie mogła się również schronić. Trzeba jednak pamiętać, że szynszyli trzeba zapewnić sporo ruchu dlatego powinna być ona codzienne wypuszczana z klatki.

Czym karmić szynszyle
Szynszylom musimy zapewnić pokarm podobny do tego, jaki jedzą świnki morskie czy króliki. Powinny dostawać specjalne pełnoporcjowe mieszanki przeznaczone dla szynszyli i innych gryzoni, jak również zioła, owoce i warzywa. W klatce muszą się znaleźć również świeże gałązki do gryzienia, które nie tylko będą służyć jako deser, ale również do regularnego ścierania ząbków. Szynszyle muszą mieć stały dostęp do świeżej wody, najlepiej tak jak u innych gryzoni w postaci pojemnika z kulką na końcu. Uniknie to zanieczyszczenia miski z wodą postawionej wewnątrz klatki.

Odpowiednia temperatura w pomieszczeniu
Szynszyle to bardzo delikatne zwierzęta, które nie lubią zmian temperatury. Warto zatem postawić klatkę ze zwierzakiem tam, gdzie nie ma za dużych wahań temperatury oraz gdzie utrzymuje się ona na poziomie poniżej 25 st.C. Klatka natomiast nie może być umieszczona w przeciągu, ale powinna mieć stały dostęp do świeżego powietrza. 

Zobacz również

Kategorie
Galeria
O serwisie

Na naszej stronie znajdziesz ciekawostki o kotach oraz porady jak o nie dbać, aby były zawsze zdrowe. Zapraszamy do czytania :)

KONTAKT

Mail: kontakt@berkano-koty.pl
Tel: 803 453 003
Adres: Rynek 49, Wrocław