Kleszcze- właściwa ochrona dla kotów

Kleszcze kojarzą nam się z pajęczakami, które występują głównie na łąkach i w lasach. Spotkać możemy je jednak również w naszym przydomowym ogrodzie dlatego koty wychodzące z domu musimy właściwie ochronić. Jakie środki jednak wybrać, aby były one skuteczne?

Przed czym chronimy?
Kleszcze to bardzo niebezpieczne pajęczaki, gdyż przenoszą groźne dla ludzi i zwierząt choroby.
• Najgroźniejsza z nich to Babeszjoza, która jest podstępną chorobą i może szybko doprowadzić do śmierci zwierzęcia. W przypadku przedostania się do organizmu pierwotniaka Babesia canis namnażanie go przechodzi bardzo szybko. Czerwone krwinki szybko zostają niszczone, co doprowadza zwierzę do anemii, prowadzi do uszkodzenia nerek, wątroby, a w ostateczności do śmierci.
• Kleszczowe zapalenie mózgu – jest chorobą równie niebezpiecznąjak Babeszjoza jednak rzadiej doprowadza do śmierci kotów. Jest to choroba objawowa, w trakcie której występuje gorączka, brak apetytu czy zmęczenie, jednak mija w ciągu około 2-3 tygodni.
• Haemobartonelloza nie jest tak groźna jak Babeszjoza, ale wymaga leczenia. Powoduje rozpad czerwonych krwinek i blokuje możliwość powstawania nowych. O ile kot nie jest zarażony FIV lub FeLV choroba ta ma najłagodniejszy przebieg w porównaniu do dwóch poprzednich.

W jaki sposób chronić koty?
W sklepach zoologicznych czy w klinikach weterynaryjnych możemy dostać różne środki, które ochronią nasze zwierzęta przed ukąszeniem kleszcza. Do wyboru mamy:

• Obroże – to łatwe w zastosowaniu paski zakładane na szyję, które zawierają środek owadobójczy. Chronią nie tylko przed kleszczami, ale również innymi owadami. Jest stosunkowo tania i wystarcza nawet do kilku tygodni. Trzeba jednak pamiętać, że obrożę zakładamy kotu tylko i wyłącznie, kiedy zwierzę jest pod kontrolą, kiedy to w razie zaczepienia obrożą o gałąź czy inne przedmioty, będziemy mogli szybko zwierzaka oswobodzić
• Preparaty spot-on – to takie preparaty, które najczęściej podajemy bezpośrednio na kark zwierzęcia. Ilość i wielkość dawek zależy od masy naszego kota. W przypadku tego typu preparatów, żeby były skuteczne, należy podać kilka dawek.
• Szampony przeciwkleszczowe – są to dość słabe środki, dlatego najlepiej stosować je wraz z preparatami typu spot-on lub obrożami przeciwkleszczowymi. 

Zobacz również

Kategorie
Galeria
O serwisie

Na naszej stronie znajdziesz ciekawostki o kotach oraz porady jak o nie dbać, aby były zawsze zdrowe. Zapraszamy do czytania :)

KONTAKT

Mail: kontakt@berkano-koty.pl
Tel: 803 453 003
Adres: Rynek 49, Wrocław