Kroliki miniaturowe

Króliki miniaturowe to bardzo ciekawe stworzonka. Kochają je nie tylko dzieci, ale również i dorośli. Kiedy w naszym domu ma pojawić się ta mała puchata kuleczka, powinniśmy się nieco więcej o nim dowiedzieć. Co zatem powinniśmy wiedzieć o jego wyglądzie, charakterze, żywieniu oraz opiece?

Po prostu królik
Króliki miniaturowe nie różnią się zbyt wiele od swoich większych kolegów. Są jedynie znacznie od nich mniejsze. Królik miniaturowy, jak sama nazwa na to wskazuje, nie jest duży. Długość jego ciała dochodzi do około 30-40 cm, a jego uszy również są mniejsze i mają długość około 5,5 cm. W związku ze wielkością swojego ciała króliki te są bardzo lekkie, gdyż ważą zaledwie, w zależności od rasy, od 700 gram do 2,5 kilograma. Są zatem idealnymi zwierzątkami, które można trzymać nawet w niedużych domach. Ich sierść ma różną długość, w zależności od rasy, i może być krótka, lub też w przypadku miniaturowych królików angorskich, dochodząca do nawet kilkunastu centymetrów. Umaszczenie również jest uzależnione od rasy i może przybierać kolory od białego, po czarne, przez kolory mieszane. Trzeba pamiętać, że króliki miniaturowe dożywają nawet 10 lat, więc ich zakup musi być zdecydowanie przemyślany.

Charakter króliczka
Króliki to bardzo sympatyczne zwierzątka. Bardzo łatwo jest je oswoić i oswojone chętnie będą przychodzić na ręce o swojego właściciela prosząc o pieszczoty. Króliki lubią się bawić, dlatego też swojego właściciela mogą zaczepiać podgryzając go w nogi. Lubią też do niego podbiegać, a następnie uciekać. Wiadomo, że króliki, tak, jak i ludzie, mają różne charaktery, więc zawsze może zdarzyć się osobnik, który będzie bardziej stronił od ludzi niż chciał nawiązać z nimi wieź.

Czym żywić króliczka
Króliki miniaturowe, tak jak i wszystkie króliki, muszą mieć dostęp do świeżej zieleniny, warzyw, owoców i ziół. Ich dietę możemy uzupełniać mieszanką ziaren oraz specjalnych granulatów, a do pogryzienia dawać urwane w lesie świeże gałązki. Ponadto króliczki powinny mieć cały czas dostęp do świeżej wody, w pojemniczku zawieszonym na prętach klatki.

Właściwa opieka
Króliczki miniaturki to bardzo wrażliwe zwierzątka. Trzeba podnosić je delikatnie podtrzymując pod brzuszkiem i tylnymi łapkami. Dodatkowo trzeba regularnie sprzątać im ściółkę w klatce i usuwać niejedzone resztki pokarmu, gdyż mogą się zepsuć i zaszkodzić naszemu pupilowi. Nie możemy zapomnieć, aby z króliczkiem codziennie się bawić, gdyż osamotniony królik może się nawet rozchorować.

Zobacz również

Kategorie
Galeria
O serwisie

Na naszej stronie znajdziesz ciekawostki o kotach oraz porady jak o nie dbać, aby były zawsze zdrowe. Zapraszamy do czytania :)

KONTAKT

Mail: kontakt@berkano-koty.pl
Tel: 803 453 003
Adres: Rynek 49, Wrocław